Bezpieczeństwo na górskich szlakach – Karkonosze

Każdego roku coraz więcej osób jest zainteresowanych turystyką górską. Wśród Polaków dojrzewa myśl o tym, że ruch to faktycznie zdrowie i planując wakacje, coraz częściej zapada decyzja o urlopie w górach i wędrowaniu szlakami turystycznymi. W Polsce znajduje się wiele pasm górskich, po których mogą wędrować również osoby dopiero zaczynające swą przygodę z turystyką górską. Jednymi z takich gór są Karkonosze, znajdujące się w zachodniej części naszego kraju. Jest to największe pasmo górskie w Sudetach, niektóre z jego szczytów osiągają wysokość ponad 1300 metrów, a nad przepiękną okolicą majestatycznie króluje Śnieżka, która wznosi się na wysokość ponad 1600 m.

Ze względu na łagodny charakter Karkonosze nadają się nawet na wędrówki z małymi dziećmi. Większość szczytów nie wymaga nazbyt stromego podejścia, a niewielkie różnice wysokości względnych umożliwiają zdobycie góry i powrót do punktu wyjściowego w zaledwie kilka godzin. Ponadto, na większości szlaków turystycznych znajdują się schroniska, w których można odpocząć po trudach wędrówki oraz posilić się i uzupełnić zapas energii na dalszą drogę.

Każdy, kto wybiera się na górski szlak (nie tylko osoby początkujące), powinien przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Przed wycieczką trzeba sprawdzić aktualne warunki atmosferyczne oraz prognozę pogody na kilka najbliższych godzin. W góry powinno się wychodzić jedynie przy sprzyjającej pogodzie, jednak należy liczyć się z tym, że klimat jest dosyć specyficzny i załamanie pogody może przyjść w bardzo krótkim czasie. Dobrą praktyką jest informowanie pracowników obiektu noclegowego o planowanej trasie wycieczki i zakładanym czasie powrotu. Dysponując takimi informacjami, osoby te w razie spóźniania się na nocleg będą mogły powiadomić odpowiednie służby ratunkowe.

Osoby, które chcą aktywnie spędzić urlop w polskich górach, a nie posiadają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w wędrówce po szlakach, na początek swoich wojaży zdecydowanie powinny wybrać Karkonosze. Jednym z atutów przemawiających za takim rozwiązaniem jest doskonale zorganizowana baza noclegowa [widoczna np. Karkonosze] na tym terenie. Działa tu bardzo wiele hoteli, mogących poszczycić się wysokim standardem obsługi i ciekawą ofertą dodatkową. Nie brakuje również mniejszych pensjonatów czy kwater prywatnych, a osoby którym zależy na tanim wypoczynku, mogą zatrzymać się na jednym z licznych campingów. Niezależnie, jaki typ noclegu się wybierze, warto zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego dokonać wcześniejszej rezerwacji pobytu.

Jedna myśl na temat “Bezpieczeństwo na górskich szlakach – Karkonosze”

  1. Szkoda, że wiele osób zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa idąc na szlak, ktoś założy nieodpowiednie buty a potem oczekuje pomocy od ratowników. Mimo wszystko lubię jeździć w Karkonosze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>