Co ciekawego kryje się w Czorsztynie?

Czorsztyn jest niewielką miejscowością usytuowaną w województwie małopolskim, około 40 km na wschód od Nowego Targu i 20 km na zachód od Szczawnicy. Nazywany jest wrotami Pienin, gdyż na terenie gminy zaczynają się tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Miejscowość znana jest jednak głównie z ruin zamku znajdujących się na skalistym wzgórzu, z których rozciąga się „widokówkowy” krajobraz obejmujący Jezioro Czorsztyńskie oraz okoliczne wzniesienia Pienin i Gorców.

Zamek i zabytki architektury góralskiej Ruiny średniowiecznego Zamku Czorsztyńskiego znajdują się na wzgórzu tuż przy brzegu Jeziora Czorsztyńskiego i są udostępnione dla zwiedzających. Powstanie zamku szacuje się na XIII–XIV wiek, kiedy to konieczne stało się wzniesienie grodu obronnego na granicy polsko-węgierskiej tuż obok przebiegającego tędy szlaku handlowego. Późniejszą główną funkcją obiektu było stanowienie siedziby dla starostów zarządzających okolicznymi terenami, wśród których najbardziej zapamiętanym został Jan Baranowski, odpowiedzialny za znaczną rozbudowę zamku. Historycznie zamek nie odegrał ważnej roli, choć to właśnie w jego murach schronił się uciekający przed Szwedami król Jan Kazimierz. Głównym powodem tego, że z obiektu pozostały dziś tylko ruiny, był potężny pożar z końca XVIII wieku, likwidacja starostwa oraz rozbiory Polski.

Oprócz ruin na terenie gminy Czorsztyn podziwiać można także zabytkowe zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, obejmujące wiejskie chałupy, budynki gospodarcze oraz dawne wille. Oglądać je można w tzw. Osadzie Czorsztyn, która znajduje się w Kluszkowcach i na której terenie przygotowana została również baza noclegowa i gastronomiczna dla turystów.

Wodne i górskie atrakcje turystyczne

Jezioro Czorsztyńskie będące sztucznie stworzonym zbiornikiem retencyjnym jest dzisiaj dużym atutem Czorsztyna i okolic. Jezioro posiada zaporę i hydroelektrownię, które są bardzo popularne wśród turystów. Poza tym latem na wodach zbiornika aż roi się od białych żagli, kajaków i łódek. W oddalonych o kilka kilometrów Sromowcach Wyżnych rozpoczyna się z kolei szlak kajakowy na Dunajcu, który wiedzie między innymi przez słynny przełom Dunajca. Mające swój początek niedaleko Czorsztyna pasmo Pienin jest chyba jednak najważniejszą atrakcją turystyczną tego regionu i głównym powodem, dla którego tak rozchwytywane są tu różnorodne noclegi (Czorsztyn noclegi na meteorze). W Czorsztynie i okolicy wszystko sprzyja górskim wędrówkom. Oblegane są tu latem liczne szlaki piesze (przede wszystkim na Trzy Korony i Sokolicę, czyli najpiękniejsze szczyty Pienin), są także szlaki konne i rowerowe. Zimą turyści także mają co robić w Czorsztynie, ponieważ mogą korzystać ze świetnie przygotowanych tras narciarskich znajdujących się na górze Wdżar.

Jedna myśl na temat “Co ciekawego kryje się w Czorsztynie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>