Gdańsk miastem dla poszukiwaczy skarbów?

Skarb – każdy wyobraża go sobie inaczej. Dla jednych są to skrzynie z kosztownościami, dla innych dzieła sztuki, a dla kolejnych przedmioty o dużej wartości historycznej lub sentymentalnej, nie mającej znaczenia materialnego. Łączy je wspólny mianownik –  poszukiwacze. Zawsze byli, są i będą. Może nie jak w przypadku amerykańskiej gorączki złota, jednak obecnie można znaleźć pasjonatów lub numizmatyków, którzy całe dnie spędzają z wykrywaczem, poszukując ciekawych przedmiotów o dużej wartości.

Gdańsk jest miastem, w którym możemy poczuć się jak Indiana Jones, oczywiście proporcjonalnie do zaplecza oraz tego, co realnie możemy tu odnaleźć. W tym przypadku wszystko zależy od koniunktury i rozdmuchania tematu na cała Polskę. Wszyscy dobrze wiemy, jak na gospodarkę Wałbrzycha zadziałał złoty pociąg. Baza noclegowa jaką ma Gdańsk –  – w żaden sposób nie kuleje, więc nie potrzebowałaby takiej promocji, jednak zawsze lepiej, kiedy miasto jest jeszcze bardziej popularne, ale czy w przypadku Gdańska da się jeszcze bardziej? Trzeba uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę i z naprawdę świetnego miasta z ugruntowaną pozycją i klasą nie zrobić taniej komercyjnej maskotki turystycznej.

W mieście znajduje się Wyspa Spichrzów. Jest to sztucznie usypana wysepka, która zlokalizowana jest pomiędzy starym i nowym kanałem Motławy. Wyspa została uformowana w okresie, kiedy miasto było polską potęgą gospodarczą – znajdowało się tam ponad 300 dużych spichlerzy, wypełnionych wszelkiej maści produktami, stworzonymi przez tutejszą gospodarkę, głównie zbożem, które również dostarczano z centralnej Polski. Przechowywane przez pół roku produkty nie psuły się, jednocześnie nabierając kilkukrotnie większej wartości niż w momencie ich zbioru. Później były odsprzedawane z dużym zyskiem. Po drugiej wojnie światowej spichlerze uległy zniszczeniu wskutek pożarów. Przetrwał tylko jeden. Próbowano dokonać częściowej odbudowy, jednak w większości tereny wyspy są zasypane gruzami. Dlaczego więc skarb? Wyspa obecnie jest idealnym miejscem dla inwestorów z Europy. Kupują oni tutejsze działki i nieduże powierzchnie. Dodatkowo na miejscu stale prowadzone są archeologiczne badania, które dostarczają wielu ciekawych informacji, a także odkrywają ciekawe i cenne przedmioty, związane z ówczesną miejską gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>