Lądek-Zdrój – uzdrowiska i zabytki

Lądek-Zdrój to w tej chwili miejscowość przede wszystkim doskonale znana turystom ze swojej uzdrowiskowej działalności. Jest ona niezwykle popularna wśród osób cierpiących na choroby reumatyczne, ortopedyczne oraz neurologiczne, ponieważ tutejsze wody radonowe mają doskonały wpływ na tego typu dolegliwości. W tutejszych sanatoriach, które działają już co najmniej od XV wieku, leczyły się takie znakomitości jak Goethe, cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, pruscy królowie oraz John Quincy Adams czyli przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych. Ze względu na stały napływ turystów miejscowość posiada bogatą bazę noclegową. Przyjezdni mają do wyboru najróżniejsze noclegi (). Lądek-Zdrój może się pochwalić kilkoma uzdrowiskami.

Za najbardziej reprezentacyjne w tej chwili uchodzi zakład przyrodoleczniczy „Wojciech” z 1678 roku. Jest on zbudowany w stylu neobarokowym. Nie brakuje tutaj zdobień czy też marmurowych mis z ujęciami wód leczniczych. W ośrodku znajduje się również okrągły basen z wodą ze źródła termalnego, otoczony XIX-wiecznymi wannami do kąpieli perełkowych. Najstarszy zaś zakład to „Jerzy”, zbudowany na źródle o tej samej nazwie. Powstał on już w 1498 roku. Jako, że źródło Jerzy jest najstarszym zdrojem w mieście, patronem miejscowości również jest święty Jerzy. Poza tym w mieście znajdziemy również ogromną ilość zabytków wpisanych do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Znajdują się oczywiście na niej wspomniane zakłady „Jerzy” oraz „Wojciech”, ale także obiekty takie jak zespół budynków zdrojowych w parku zdrojowym czy na przykład pijalnia wód mineralnych z 1842 roku. Poza tym mamy tutaj muszlę koncertową, wieżę zegarową oraz neorenesansowy ratusz. Warto także przespacerować się po tutejszych parkach, które potrafią pamiętać nawet okres XVIII wieku, jak na przykład park centralny. Koniecznie należy wybrać się na gotycki most świętego Jana na rzece Białej Lądeckiej. Znajdziemy tam także figurę świętego Jana Nepomucena z XVI wieku. Powinniśmy również przejść się po rynku, gdzie możemy podziwiać barokowe i renesansowe kamieniczki oraz zobaczyć na własne oczy do tej pory istniejący (chociaż już nieużywany) pręgierz z XVI wieku. Dobrym pomysłem będzie również wycieczka do tutejszego arboretum czyli ogrodu dendrologicznego, który jest otwarty dla zwiedzających od maja do października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>