Najciekawsze miasta w Polsce: Gorlice

Wracając z Wołkowyi [więcej na http://itb2011.pl/wolkowyja-dla-wedkarzy-521] postanowiliśmy na chwilę, zatrzymać się w jednym z niedocenianych miasteczek Małopolski.

Gorlice to miasto, w którym drzemie ogromny potencjał wizjonerski. Znajduje się na obszarze województwa małopolskiego, jest siedzibą powiatu gorlickiego oraz Gminy Gorlice. Leży tuż przy granicy z Beskidem Niskim, którego zachodnia część nieoficjalnie nazywana jest Beskidem Gorlickim. Najwyższym wzniesieniem w mieście jest Musiałówka, z wysokości 379 m n.p.m można podziwiać panoramę Gorlic, a także okolicznych miejscowości, takich jak Ropica Polska, Szymbark czy Sękowa. W sumie do tego popularnego punktu widokowego można dotrzeć bez wysiłku, osoby zmotoryzowane mogą wjechać na sam szczyt Musiałówki.

Gorlice to poniekąd dzieło króla Kazimierza Wielkiego, który nadał przywilej założenia prywatnego miasta rycerzowi Dersławowi I Karwacjanowi herbu Zadora. Herb prezentuje dumnego lwa, trzymającego w łapach klucze, jest poniekąd kopią herbu Zadora. Miasto zasiedlili przybysze ze Zgorzelca, stąd też kronikarz Marcin Kromer wziął pochodzenie nazwy (Zgorzelec w języku niemieckim to Görlitz). Inna wersja pochodzenia nazwy nawiązuje do słowa „gardło”, które w języku rusińsko-łemkowskim brzmi ” Horłycia”. Najstarszą nazwą, do której nawiązał Jan Długosz, jest jednak Gardlicza.

Gorlice stały się miastem handlu i rzemiosła. Największy rozwój nastąpił jednak w XIX wieku, generalnie był to okres przełomu w dynamice rozwoju całego świata. Wiek ten był wiekiem wynalazczości. Do Gorlic przybył Ignacy Łukasiewicz [więcej na http://historia.org.pl/ignacy-lukasiewicz], pionier przemysłu naftowego oraz wynalazca lampy naftowej. Intencją Łukasiewicza był pobyt w pobliżu roponośnych miejsc, w których z czasem założył kopalnie ropy. Pamiątką po nim jest pierwsza uliczna latarnia naftowa. Gorlice dla Łukasiewicza były przedsmakiem przed założeniem pierwszej rafinerii.

Co warto zwiedzić w Gorlicach? Noclegi tutaj mają na celu zapewnienie jakościowego wypoczynku. Baza noclegowa [więcej na ] sprzyja zwiedzaniu miasta oraz pobliskich miejscowości. W Gorlicach nie można pominąć XV-wiecznego Dworu Karwacjanów, ale najciekawszym miejscem jest jednak Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena”, na terenie którego na turystów czeka wiele ciekawych urządzeń, wykorzystywanych do wydobywania i przetwarzania ropy naftowej, takich chociażby jak wieża wiertnicza. Magia tego miejsca udowadnia, że Gorlice są miastem sprzyjającym wynalazczości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>