Przy „Bramie Tatr” – Kościelisko

Kościelisko przyciąga turystów przez cały rok, łącząc oferowane atrakcje turystyczne z obecnym tutaj na każdym kroku podhalańskim folklorem (występy góralskich zespołów w barwnych strojach ludowych, reprezentacja sztuki ludowej, rękodzieła). Zimą ściągają tu miłośnicy białego szaleństwa z racji pobliskich wyciągów, latem miłośnicy pieszych wędrówek górskich i spacerów w nieco niższych partiach gór – dolinach. W otoczeniu Tatr {więcej}, jedynych gór w Polsce typu alpejskiego, z malowniczymi szczytami, jaskiniami, potokami w krajobrazie przepięknej szaty roślinnej, położone jest Kościelisko – maleńka wioska i gmina, którą zamieszkuje około 3 tysiące mieszkańców.

Zlokalizowane jest w bliskiej odległości od Zakopanego, przy „bramie Tatr”, jak miejscowi górale nazywają położenie tej maleńkiej miejscowości, ale dużej pod względem oferty noclegowej. Atrakcją dla osób, które zdecydują się na noclegi w Kościelisku jest propozycja wycieczki na Gubałówkę. W związku z tym, że wieś ma mnóstwo atrakcji dla osób wybierających wędrówki górskie, koniecznie zarezerwujmy noclegi w z wyprzedzeniem, sezon bowiem tutaj trwa przez cały rok {noclegi Kościelisko}. Stoki tej góry stanowią popularny teren narciarski, a Tatry z Gubałówki widać jak na dłoni. Wśród pól i granic lasu musimy udać się w górę Kościeliska by przejść spacerem około 40 minut szerokim grzbietem pasma do górnej stacji kolejki. Trasa jest widokowa, poruszać będziemy się drogą asfaltową – deptakiem (ruch lokalny) nad którą wznoszą się majestatyczne wyżyny. Gdy będziemy już na miejscu, pod górną stacją kolejki linowo-terenowej możemy udać się dalej drogą na wschód, do Zębu, najwyżej położonej wsi w Polsce.

Pobliska dolina, zwana Dolina Kościeliską, to nie tylko stare pasterskie szałasy oraz utworzone przez naturę jaskinie (Mroźna, Mylna, Smocza Jama) ale przede wszystkim miejsce pięknej wędrówki i spaceru. Bliska odległość z Kościeliska do Zakopanego to możliwość zwiedzania i przede wszystkim udania się na przejażdżkę najstarszą w Polsce kolejką linową z Kuźnic na Kasprowy Wierch, gdzie na wysokości 1985 m.n.p.m. zlokalizowane jest obserwatorium meterologiczne i astronomiczne a poniżej niego prowadzą nie tylko popularne tatrzańskie trasy górskie ale także narciarskie. Pamiętajmy, by nie wyruszać w góry w niepewną lub złą pogodę, a wycieczki odbywać po wyznaczonych szlakach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>