Świdnica – stare kupieckie miasto

Świdnica jest dużym miastem, położonym w województwie dolnośląskim, w historycznej krainie Dolnego Śląska. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą już z I połowy XIII wieku, więc jego historia jest barwna i bogata. Dzisiaj Świdnica stanowi znany i znaczący dla kraju ośrodek przemysłowy. Niezwykle rozwinięty jest tutaj przemysł elektrotechniczny, motoryzacyjny, ale także spożywczy.

Świdnica jest nazywana miastem piwa, znajdują się tutaj bowiem piwnice, w których niegdyś przechowywano beczki z tym świeżym napojem. Dzisiaj w wielu z nich znajdują się klimatyczne piwiarnie, w których warto zatrzymać się na dłużej. Miasto w przeszłości było niezwykle cennym ośrodkiem kupieckim. Sprzedawano tutaj atłas, biżuterię, sól, a także właśnie piwo, które produkowane w Świdnicy miało niepowtarzalny, lekko cierpki smak.

To miejsce wyjątkowe, pełne ciekawych atrakcji i zabytków. Jednym z interesujących punktów w mieście jest pomnik Astronomki ze Świdnicy. Kobieta ta zamieszkiwała niegdyś jedną z kamienic przy rynku, nazywała się Maria Cunitz. Interesowała się astronomią, miała niezwykłe zdolności językowe, była muzykiem i plastykiem. Razem ze swoim mężem wydała ważną pracę „Urania propitia”, która zawierała liczne tablice astronomiczne, opisy planet, ich krążenia, matematyczne wyliczenia. Jej nazwiskiem oznaczony został jeden z kraterów na planecie Wenus. Ku pamięci tej niesamowitej kobiety postawiono pomnik, który przyciąga przechodzących tędy turystów.

Bardzo ciekawym, szczególnie dla miłośników motoryzacji miejscem jest granitowy Fiat, „zaparkowany” na świdnickim rynku. Waży aż 32 tony i jest wzniesiony dla upamiętnienia podjętej przed 40 laty próby pobicia rekordu w długodystansowej jeździe.

Miejscem, które z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników wojska jest Muzeum Broni i Militariów. Znajduje się tutaj aż 1500 sztuk różnego rodzaju broni, które pojawiały się na przestrzeni lat aż do dzisiaj.

Świdnica jest miastem, w którym warto zatrzymać się na dłużej, konieczne jest więc zadbanie o ważną kwestię, jaką są noclegi. Turyści mogą tu liczyć na wiele możliwości zakwaterowania w hotelach, pensjonatach czy ośrodkach. Oferta noclegowa jest bogato rozwinięta, tak jak zresztą całe miasto, warto więc przyjechać tutaj choćby tylko na weekend, by móc cieszyć się panującą atmosferą i otwartością mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>