W jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Region Jury Krakowsko-Częstochowskiej poza wieloma wspaniałymi atrakcjami turystycznymi, znajdującymi się na jej terenie, posiada również nie mniej ciekawe atrakcje turystyczne nieco bardziej ukryte, w postaci różnorakich grot i jaskiń. Oczywiście poza tymi jakże ciekawymi rzeczami region ten oferuje również w tanie i wygodne noclegi (➧meteor-turystyka.pl – Jura noclegi), dzięki którym nasz pobyt w tym miejscu i zwiedzanie atrakcji staną się znacznie przyjemniejsze. Baza noclegowa całego tutejszego regionu należy do jednych z najlepiej przygotowanych na przyjazd turystów.

Decydując się na odwiedziny jednej z wielu jaskiń należy pamiętać, że nie każda z nich jest udostępniona do zwiedzania dla wszystkich turystów. Niektóre z nich są zamknięte dla ruchu turystycznego, a te, które zostały udostępnione należy zwiedzać tylko z przewodnikiem. Z najciekawszych warto wymienić na pewno te poniżej.

Jaskinia Wierzchowska Górna jest to druga jaskinia pod względem długości, znajdująca się na terenie Jury we wsi Wierzchowie. Jej łączna długość wynosi 975 metrów, z czego 700 metrów jest udostępnione do zwiedzania. Czyni to z nią najdłuższą jaskinię turystyczną, znajdującą się na terenie naszego kraju. Jest to również jaskinia, która jako pierwsza w Europie została udostępniona do zwiedzania już w XIX wieku. Jej największą atrakcją jest jednak bogactwo wielu krętych korytarzy i nadzwyczaj piękna szata naciekowa. To właśnie w związku z tym należy mieć na uwadze zachowanie szczególnie dużej ostrożności, żeby nie niszczyć jej naturalnego wyglądu i namuliska. Odwiedzając grotę, możemy natknąć się na ciekawe ekspozycje, przedstawiające między innymi człowieka jaskiniowego czy też rekonstrukcje zwierząt z dawnych epok, zamieszkujących tutejsze groty i jaskinie. Możemy również spotkać prawdziwego nietoperza.

Jaskinia Nietoperzowa (➧https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_Nietoperzowa – info o jaskini) – chociaż nazwa może sugerować, że jest to miejsce, w którym znajdziemy dużą ilość nietoperzy, to jednak nie do końca jest to prawdą. Oczywiście decydując się na wejście do tej groty, podobnie jak w przypadku wielu innych jaskiń, z całą pewnością spotkamy i w tym miejscu te nieco przerażające stwory. Nazwa jaskini jednak nie pochodzi od nietoperzy i w żaden sposób nie jest z nimi związana. Jaskinia ta od miejsca, w którym się znajduje, czyli Jerzmanowice, jest znana również pod nazwą Jaskinia Jerzmanowicka. Odkryta długość tej jaskini wynosi 306 metrów i jest położona 447 m n.p.m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>