Walory przyrodnicze Buska-Zdroju

Wielbiciele przyrody a także poszukiwacze wszelkiego spokoju w otoczeniu natury przyjeżdżając do Buska-Zdroju, na pewno znajdą wszelkie tego typu atrakcje. W tej słynnej uzdrowiskowej miejscowości znajdującej się w regionie świętokrzyskim. Tak naprawdę nie trzeba długo szukać, by znaleźć pierwsze piękne i malownicze zielone kompleksy. Najpopularniejszym z nich, chociaż w dużej mierze kształtowanym przez człowieka jest Park Zdrojowy. Tutaj można codziennie spacerować i oddawać się fantastycznej zieleni. By zwiedzić te wszystkie atrakcje przyrodnicze warto zarezerwować miejsce w buskim pensjonacie, ponieważ  jeden dzień spędzony w uzdrowisku nie wystarczy. Z rezerwacją miejsc nie powinno być problemu, ponieważ baza noclegowa (noclegi Busko Zdrój – info) jest rozbudowana.

Osoby, które jednak poszukują prawdziwej natury w jak najmniejszym procencie zmienionej mogą udać się do pobliskich rezerwatów. A jest ich kilka więc można spokojnie zaplanować sobie na każdy dzień zwiedzanie innej części każdego rezerwatu po kolei. Pierwszym z nich jest rezerwat skalno-stepowy Karabosy. Tutaj można znaleźć prawdziwe perełki jeśli chodzi o przyrodnicze walory. Między innymi znajdują się ciekawe formy krasu gipsowego, który jest skałą bardzo podatną na wszelkiego rodzaju erozje. W związku z tym są to ciekawie urzeźbione rynny, zapadliska a nawet jaskinie.

Kolejnym miejscem jest Rezerwat Owczary. Ten region wyróżnia się specyficzną florą oraz fauną. Przede wszystkim ukształtowaną w wyniku obecności źródła solankowego. Rośliny halofitowe może nie każdemu mówią zbyt wiele, ale osoby, które wystarczająco interesują się fauną na pewno będą z takich okazów bardzo zadowolone, ponieważ są one stosunkowo rzadko spotykane na terenie całej Polski. Jeszcze innym miejscem chronionym jest Rezerwat Zimne Wody, który znajduje się naprawdę niedaleko od uzdrowiska. Wystarczy spacer na odcinku dwóch kilometrów by dotrzeć do tego wspaniałego kompleksu. Wśród takich przyrodniczych atrakcji wymienia się przede wszystkim dwa pomniki przyrody nieożywionej, każdy oczywiście posiada swoją nazwę. Pierwszy z nich to Źródełko a drugi Gipsowe Kryształy. Z tego regionu można dostrzec przy słonecznej pogodzie zarys Gór Świętokrzyskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>