Wołkowyja dla wędkarzy

Wypoczynek w Bieszczadach od lat zyskuje coraz większą popularność. Wszystko za sprawą, pięknej przyrody i nie do końca odkrytych jeszcze zakątków. Co prawda, niektóre bieszczadzkie wsie i miasteczka, w dużym stopniu zostały już skomercjalizowane i mało przypominają dzikie Bieszczady, niemniej jeszcze wiele miejscowości może pochwalić się tym tajemniczym czarem, tak cenionym przez gości, szukających wypoczynku od zgiełku cywilizacji. Taką wioską jest na przykład Wołkowyja – miejscowość, leżąca przy Małej Pętli Bieszczadzkiej, zaledwie 7 km od słynnego Polańczyka.

Wołkowyja jest uroczą, niewielką wioską, położoną tuż nad Zalewem Solińskim. Co ciekawe do roku 1967 wioska zajmowała obszar, który aktualnie jest zajęty przez wody Jeziora Solińskiego. Przed spiętrzeniem wody wysiedlono kilkanaście gospodarstw. Wioska jednak została przeniesiona na wyżej położone tereny i udało jej się przetrwać powstanie zapory, co nie wszystkim wioskom się udało. Dzięki temu możemy dziś skorzystać z przepięknie zlokalizowanych ofert pensjonatów i kwater dla turystów (więcej tutaj) i rozkoszować się malowniczymi bieszczadzkimi krajobrazami. Oczywiście wioskę najchętniej odwiedzają osoby lubiące piesze wędrówki po górach, jednakże Wołkowyja to także świetne miejsce dla wędkarzy.

Jezioro Solińskie to zbiornik stworzony sztucznie przez postawienie zapory na Sanie. W ten sposób powstał zalew, którego powierzchnia wynosi ok. 22 km2. Jego linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, znajdziemy tu liczne zatoczki, gdzie znajdują się ujścia strumyków i rzeczek. Są to miejsca wprost doskonałe dla wędkarzy. W Jeziorze Solińskim żyje wiele gatunków ryb. Najliczniej występujące to: szczupaki, okonie, sandacze, pstrągi, karpie, trocie, płocie, leszcze, ukleje, klenie. Aby móc wędkować należy pamiętać o wykupieniu pozwolenia. Można to zrobić już na miejscu w Wołkowyi, u pana Jacka Golonka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>